Nedaudz par feromoniem...

Picture
Feromons – Tā ir bioloģiska viela, gaistošs hemosignāls, kas iedarbojas, kā ķīmisko sakaru forma starp diviem viena veida indivīdiem. Tos izdala īpaši dziedzeri, kas atrodas tieši tā vai cita dzīvnieka, arī cilvēka ādas virsmā. Feromonu, tam nokļūstot gaisā,  to uztver jūtīgie ožas orgānu receptori, kuri pārraida uzbudinošo signālu uz smadzeņu lielo pusložu apvalku, tādā veidā, noskaņojot tos uztverošo indivīdu uz dzimuma kontaktu.

Dzimuma feromoni ir svarīgs seksuālās piesaistes un komunikāciju līdzeklis visiem dzīvniekiem, tai skaitā arī cilvēkiem. Tie lielā mērā nosaka sieviešu un vīriešu seksuālo pievilcību. Šiem feromoniem praktiski nav aromāta, taču iedarbojas ļoti mazos daudzumos uz vomeronazāliem (vai Jākobsona) orgānu receptoriem, bet ar to starpniecību uz funkcijām, kuras kontrolē hipotolamus (dzimumtieksme, dzimumgatavība, dziļas emocijas, hormonu līmenis, briedums, agresija vai pakļāvība u.c.).

Apmēram 10 % vīriešiem, sviedros ir īpaši feromons, kurš padara tos sevišķi pievilcīgus sievietēm. Šis mistiskā, seksuālā viela ir androsterons. Tas ir vīriešu ādā un matos, un izplatoties, it kā sūta sievietēm kādu, tām neapzināti uztveramu, seksuālu aicinājumu. Bet sievietes pat nezina, kādēļ viņas dod priekšroku tiem vai citiem vīriešiem; viņas vienkārši sajūt, ka tieši šis vīrietis ir seksuāls un cenšas to iepazīt labāk.

Starp citu, androsteronu kā vīriešiem tā sievietēm ražo virsnieru dziedzeris.

Sieviešu feromonu sauc par kopulinu un galvenokārt tas ir vaginālajos šķidrumos. Kopulīns ir tas feromons, kurš vīriešiem šķiet ļoti pievilcīgs. Kopulīns – tas ir vaginālo skābju maisījums, kuru izdala sievietes lielā daudzumā olšūnu ovulācijas laikā.

Cilvēka feromons vēl piedalās dzimumhormonu un citu hormonu sintēzes regulēšanā, bet vomeronazāla sistēma tieši ietekmē cilvēka embrija smadzeņu veidošanos.

Šīs „maģiskās molekulas”, bez seksuālās jomas stimulācijas, vēl ir spēcīgi dabiskie antidepresanti.

Daži cilvēki, kurus sauc par „seksuāliem”, izplata feromonu, kas kalpo par uzbudinājuma stimuliem. Ieejot caur degunu, feromons jau turpmāk iespaido pretēja dzimuma cilvēku uzvedību, iedarbojoties caur smadzenēm un nervu sistēmu. Jau seni ir zināms tāds fakts - pēc tā kā cilvēki smaržo, bieži vien nosaka arī to, kā pret viņiem izturas. Mūsdienu pasaulē cilvēki aktīvi izmanto līdzekļus savu dabisko smaržu iznīcināšanai – dezodoranti, parfimērija. Sociologi domā, ka mūsu cenšanās novērst smaržas rodas no ožas laipnības, par cik tas samazina personīgo telpu, kas nepieciešama pārapdzīvoto pilsētu apstākļos. Tā rezultātā mēs kļūstam mazāk seksuāli. Smarža vairs nav komunikāciju veids, kāds tas bija pirmatnējiem cilvēkiem. Tā tas bija līdz tam laikam, iekams amerikāņu zinātniekiem neizdevās sintezēt feromonu laboratorijas apstākļos.

Pateicoties feromonu izmantošanai cilvēks var būt daudz pievilcīgāks, interesantāks, sev labvēlīgi noskaņot apkārtējos. Taču feromons nevar vadīt citus cilvēkus, jo cilvēks ir saprātīga būtne. Šāda feromonu iedarbība pārsvarā ir daudz zemākiem dzīvniekiem.

Mūsdienās feromonu aktīvi izmanto parfimērijas un kosmētikas ražošanā. Aromāti ar feromonu – tas ir slepenais pievilcības un valdzinājuma ierocis cīņā par pretējo dzimumu.